MAX15026CETD+G1D
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15026CETD+G1D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15026CETD+G1D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX15026CETD+G1D |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 14TDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 28 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2MHz |
| Duty Cycle (Max): | 88% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX15026CETD+G1D, use the request quote form to request MAX15026CETD+G1D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX15026CETD+G1D.The price and lead time for MAX15026CETD+G1D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX15026CETD+G1D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

