MAX15006AASA+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15006AASA+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAX15006AASA+
Manufacturer Maxim Integrated
Description IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 555 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1V @ 50mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):40V
Supplier Device Package:8-SOIC-EP
Series:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
PSRR:66dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA 8-SOIC-EP
Current - Supply (Max):150µA
Current - Quiescent (Iq):17µA
Current - Output:50mA