MAX15004AAUE+
Maxim Integrated
MAX15004AAUE+
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15004AAUE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAX15004AAUE+
Manufacturer Maxim Integrated
Description IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5 V ~ 40 V
Topology:Boost, Flyback, SEPIC
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:16-TSSOP-EP
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive, Isolation Capable
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
Frequency - Switching:15kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):50%