MAX14871EUE+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX14871EUE+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX14871EUE+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX14871EUE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC MOTOR DVR DC FULL BR 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.03 | $3.80 | $3.04 | $2.888 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $2.66 | $2.523 | $2.432 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 36 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 36 V |
| Technology: | Bi-CMOS |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP-EP |
| Step Resolution: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Configuration: | Half Bridge (2) |
| Other Names: | MAX14871EUE+CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Motor Type - Stepper: | - |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | PWM |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Detailed Description: | Motor Driver Bi-CMOS PWM 16-TSSOP-EP |
| Current - Output: | 3A |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX14871EUE+T, use the request quote form to request MAX14871EUE+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX14871EUE+T.The price and lead time for MAX14871EUE+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX14871EUE+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

