MAX1472AKA+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1472AKA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1472AKA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1472AKA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | RF Transmitter ASK 3MHz ~ 45MHz 7.3dBm ~ 16.2dBm 1kbps PCB, Surface Mount Antenna SOT-23-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.819 | $1.642 | $1.481 | $1.449 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.1 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Power - Output: | 7.3dBm ~ 16.2dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-8 |
| Other Names: | MAX1472AKA+TTR MAX1472AKAT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | ASK |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 300MHz ~ 450MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter ASK 300MHz ~ 450MHz 7.3dBm ~ 16.2dBm 100 kbps PCB, Surface Mount Antenna SOT-23-8 |
| Data Rate (Max): | 100 kbps |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 9.6mA |
| Applications: | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1472AKA+T, use the request quote form to request MAX1472AKA+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1472AKA+T.The price and lead time for MAX1472AKA+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1472AKA+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

