MAX1471ATJ/V+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1471ATJ/V+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1471ATJ/V+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1471ATJ/V+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | 315MHZ/434MHZ LOW-POWER, 3V/5V A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.744 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.4 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 32-TQFN (7x7) |
| Series: | - |
| Sensitivity: | -114dBm |
| Package / Case: | 32-WQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Vendor Undefined |
| Modulation or Protocol: | ASK, FSK |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 300MHz ~ 450MHz |
| Features: | RSSI Equipped |
| Detailed Description: | - RF Receiver ASK, FSK 300MHz ~ 450MHz -114dBm 66kbps 32-TQFN (7x7) |
| Data Rate (Max): | 66kbps |
| Data Interface: | SPI |
| Current - Receiving: | 8.5mA |
| Applications: | General Purpose |
| Antenna Connector: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1471ATJ/V+T, use the request quote form to request MAX1471ATJ/V+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1471ATJ/V+T.The price and lead time for MAX1471ATJ/V+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1471ATJ/V+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

