MAX14436FAWE+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX14436FAWE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX14436FAWE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX14436FAWE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | DGTL ISO 5KV 4CH 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.92 | $3.724 | $3.64 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.71 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Type: | General Purpose |
| Technology: | Capacitive Coupling |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 1.6ns, 1.4ns (Max) |
| Pulse Width Distortion (Max): | 2ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 9.2ns, 9.4ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Channels: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Isolated Power: | No |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 2/2 |
| Detailed Description: | General Purpose Digital Isolator 5000Vrms 4 Channel 200Mbps 50kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Data Rate: | 200Mbps |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 50kV/µs |
| Channel Type: | Unidirectional |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX14436FAWE+, use the request quote form to request MAX14436FAWE+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX14436FAWE+.The price and lead time for MAX14436FAWE+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX14436FAWE+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

