MAX1243BCSA+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1243BCSA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1243BCSA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1243BCSA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.86 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 8-SOIC |
| Taper: | External |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 10 |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Reference Type: | SAR |
| Ratio - S/H:ADC: | 1 |
| Polarization: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Inputs: | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Number of Bits: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MAX1243BCSA+T |
| Input Type: | Single Ended |
| Input Range: | SPI |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC |
| Description: | IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC |
| Data Interface: | 73k |
| Contact Finish: | S/H-ADC |
| Architecture: | 1:1 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1243BCSA+T, use the request quote form to request MAX1243BCSA+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1243BCSA+T.The price and lead time for MAX1243BCSA+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1243BCSA+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

