MAX1214NEGK+D
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1214NEGK+D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1214NEGK+D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1214NEGK+D |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 12BIT 210MSPS 68-QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $118.45 | $111.741 | $89.393 | $84.923 | $78.219 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.7 V ~ 1.9 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 1.7 V ~ 1.9 V |
| Supplier Device Package: | 68-QFN-EP (10x10) |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 210M |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 12 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 68-QFN-EP (10x10) |
| Data Interface: | LVDS - Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | MAX1214 |
| Architecture: | Pipelined |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1214NEGK+D, use the request quote form to request MAX1214NEGK+D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1214NEGK+D.The price and lead time for MAX1214NEGK+D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1214NEGK+D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

