MAX11100EWC+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX11100EWC+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX11100EWC+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX11100EWC+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 16BIT SRL 200KSPS 12WLP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 5V |
| Supplier Device Package: | 12-WLP (2.14x1.56) |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 200k |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Package / Case: | 12-WFBGA, WLBGA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 16 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-WLP (2.14x1.56) |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Architecture: | SAR |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX11100EWC+, use the request quote form to request MAX11100EWC+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX11100EWC+.The price and lead time for MAX11100EWC+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX11100EWC+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

