MAQ4124YME-VAO
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAQ4124YME-VAO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAQ4124YME-VAO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAQ4124YME-VAO |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MOSFET DVR 3A L-SIDE 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.40 | $1.25 | $1.125 | $1.025 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.925 | $0.83 | $0.70 | $0.665 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 20 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC-EP |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Rise / Fall Time (Typ): | 11ns, 11ns |
| Packaging: | Strip |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | 1611-MAQ4124YME 1611-MAQ4124YME-ND 1611-MAQ4124YMEVAO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.4V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Gate Type: | IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | Low-Side |
| Detailed Description: | Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC-EP |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 3A, 3A |
| Channel Type: | Independent |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAQ4124YME-VAO, use the request quote form to request MAQ4124YME-VAO pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAQ4124YME-VAO.The price and lead time for MAQ4124YME-VAO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAQ4124YME-VAO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


