MAP55-4003
Bel
MAP55-4003
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAP55-4003 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAP55-4003
Manufacturer Bel
Description AC/DC CNVRTR 5V 15V -5V -15V 55W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 221 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-15V
Voltage - Output 3:-5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:2.6kV
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Type:Open Frame
Size / Dimension:6.00" L x 3.27" W x 1.60" H (152.4mm x 83.1mm x 40.6mm)
Series:MAP55
Power (Watts):55W
Other Names:(MAP55-4003)
MAP554003
PW9909
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:4
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Minimum Load Required:Yes
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:Adjustable Output, Universal Input
Efficiency:73%
Detailed Description:Open Frame AC DC Converter 4 Output 5V 15V -5V -15V 6A, 2.5A, 500mA, 500mA 90 ~ 264 VAC Input
Current - Output (Max):6A, 2.5A, 500mA, 500mA