MAP40-3105
Bel Power Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAP40-3105 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAP40-3105 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAP40-3105 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Description | AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 40W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $150.64 | $146.002 | $141.368 | $136.732 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Working: | 40W |
|---|---|
| Voltage - Output 4: | -5V |
| Voltage - Output 3: | 12V |
| Voltage - Output 2: | 5V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Type: | Open Frame |
| Size / Dimension: | 5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm) |
| Series: | MAP40 |
| Ripple Current - Low Frequency: | ITE (Commercial) |
| Power (Watts) - Per Port: | Yes |
| Output Configuration: | 3 |
| Other Names: | 179-2005 MAP403105 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MAP40-3105 |
| Line Regulation: | 70% |
| Features: | Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input |
| Feature Pins: | 3A, 2A, 500mA |
| Expanded Description: | Open Frame AC DC Converter 3 Output 5V 12V -5V 3A, 2A, 500mA 90 ~ 264 VAC Input |
| Efficiency: | - |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 40W |
| Current - Breakover: | 2.6kV (2600V) |
| Approvals: | CE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAP40-3105, use the request quote form to request MAP40-3105 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAP40-3105.The price and lead time for MAP40-3105 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAP40-3105.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

