MAN6940_LHI
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAN6940_LHI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAN6940_LHI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAN6940_LHI |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0.56" CC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.349 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.5V (Max) |
| Size / Dimension: | 0.750" H x 0.985" W x 0.315" D (19.05mm x 25.02mm x 8.00mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 1.2W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Number of Characters: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2.2mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 2 Character Common Cathode 2.5V (Max) 20mA 0.750" H x 0.985" W x 0.315" D (19.05mm x 25.02mm x 8.00mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAN6940_LHI, use the request quote form to request MAN6940_LHI pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAN6940_LHI.The price and lead time for MAN6940_LHI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAN6940_LHI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

