MAL250066102E3
Buy MAL250066102E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAL250066102E3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
(In US Dollars)
150 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Series:500 PGP-ST
Ripple Current @ Low Frequency:11.2A @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:98 mOhms
Height - Seated (Max):3.535" (89.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):125 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1000µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 125 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF