MAL250056682E3
Buy MAL250056682E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAL250056682E3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.992" Dia (76.00mm)
Series:500 PGP-ST
Ripple Current @ Low Frequency:36.6A @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:18 mOhms
Height - Seated (Max):5.972" (151.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):21 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:6800µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:6800µF