MAL215051102E3
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAL215051102E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAL215051102E3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:150 RMI
Ripple Current @ Low Frequency:1.368A @ 100Hz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:34 mOhms
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF