MAL213835471E3
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAL213835471E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAL213835471E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAL213835471E3 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 16 V, ± 20%, 2000 hours @ 105C, Axial Leaded |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.72 | $1.553 | $1.401 | $1.37 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | 470µF |
|---|---|
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm) |
| Series: | 138 AML |
| RoHS Status: | Tape & Box (TB) |
| Ripple Current - Low Frequency: | Automotive |
| Ripple Current: | Polar |
| Polarization: | Axial, Can |
| Pitch - Connector: | 16V |
| Package / Case: | - |
| Other Names: | 2222 138 35471 222213835471 4203PHTB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Capacitors: | 360mA @ 100Hz |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MAL213835471E3 |
| Lifetime @ Temp.: | 540 mOhm @ 100Hz |
| Impedance: | 340 mOhm |
| Height - Seated (Max): | - |
| Expanded Description: | 470µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 540 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±20% |
| Description: | CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL |
| Applications: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAL213835471E3, use the request quote form to request MAL213835471E3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAL213835471E3.The price and lead time for MAL213835471E3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAL213835471E3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
