MAL203137101E3
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAL203137101E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAL203137101E3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 100UF 40V AXIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:40V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
Series:031 AS
Ripple Current @ Low Frequency:220mA @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:700 mOhms
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.75 Ohm @ 100Hz
Detailed Description:100µF 40V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.75 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:100µF