MAC7116VAG50
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAC7116VAG50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAC7116VAG50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAC7116VAG50 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | 32-BIT MCU ARM7TDMI-S 32KB FLA |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 300 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $37.786 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.35 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (20x20) |
| Speed: | 50MHz |
| Series: | MAC7xxx |
| RAM Size: | 48K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Peripherals: | DMA, POR |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Other Names: | 935311849557 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O: | 112 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| EEPROM Size: | 32K x 8 |
| Detailed Description: | ARM7® MAC7xxx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) |
| Data Converters: | A/D 16x8/10b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM7® |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAC7116VAG50, use the request quote form to request MAC7116VAG50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAC7116VAG50.The price and lead time for MAC7116VAG50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAC7116VAG50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

