MAB104G01C02X01A
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAB104G01C02X01A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAB104G01C02X01A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAB104G01C02X01A |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.392 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 125V |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Switch Travel: | 357gf |
| Switch Function: | 50,000 Cycles |
| Series: | MAB |
| RoHS Status: | Bulk |
| Relay Type: | - |
| Pretravel: | - |
| Overtravel: | 0.016" (0.4mm) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Operating Position: | 0.030" (0.76mm) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | MAB104G01C02X01A |
| Illumination: | Round (Pin Plunger) |
| Features: | - |
| Differential Travel: | 0.055" (1.4mm) |
| Description: | SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V |
| Current Rating: | 16A (AC) |
| Current - Leakage: | - |
| Count Rate: | SPDT |
| Contact Timing: | On-Mom |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 0.583" (14.8mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAB104G01C02X01A, use the request quote form to request MAB104G01C02X01A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAB104G01C02X01A.The price and lead time for MAB104G01C02X01A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAB104G01C02X01A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



