MA3828S12B1-RSR
Mechatronics
MA3828S12B1-RSR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MA3828S12B1-RSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MA3828S12B1-RSR
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:28.00mm
Weight:0.078 lb (35.38g)
Voltage Range:7 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.136 in H2O (33.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 38mm L x 38mm H
Series:MA3828
RPM:5000 RPM
Other Names:1570-1672
Operating Temperature:-
Noise:30.8 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.050A