M81A-0100
Cherry Switches (ZF Electronics)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M81A-0100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M81A-0100
Manufacturer Cherry Switches (ZF Electronics)
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:28V
Type:Keyswitch
Termination Style:PC Pin
Switch Function:Off-Mom
Series:M81
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Bulk
Other Names:M81A0100
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:10,000,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Keyswitch Through Hole
Current Rating:100mA (AC/DC)