M80-8251022
Harwin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M80-8251022 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M80-8251022
Manufacturer Harwin
Description CONN PCB MALE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:120V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.23mm, 7.85mm, 10.2mm, 13.51mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Insulation Height:0.219" (5.56mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Latch Holder
Detailed Description:Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:2.2A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.370" (9.40mm)