M80-5212042
Buy M80-5212042 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M80-5212042
Manufacturer Harwin
Description 10+10 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:120V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:20
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.3mm, 7.7mm, 9.75mm, 10.75mm, 13.35mm, 14.75mm
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation Height:0.220" (5.60mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot, Mating Flange
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:2.2A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.173" (4.40mm)