M55342K12B20A0RWI
Dale / Vishay
M55342K12B20A0RWI
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342K12B20A0RWI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342K12B20A0RWI
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
100 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tray
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:M55342K12B20A0RWI-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:20 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film