M55342K08B180DRWSV
Dale / Vishay
M55342K08B180DRWSV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342K08B180DRWSV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342K08B180DRWSV
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 180 OHM 1% 0.8W 2010
(In US Dollars)
100 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Resistance:180 Ohms
Power (Watts):0.8W
Packaging:Tray
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Other Names:M55342K08B180DRWSV-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:180 Ohms ±1% 0.8W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film