M55342H11B10B0PWS
Dale / Vishay
M55342H11B10B0PWS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342H11B10B0PWS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342H11B10B0PWS
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402
(In US Dollars)
100 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tray
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:M55342H11B10B0PWS-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:P (0.1%)
Detailed Description:10 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film