M55342H06B1E15RT5
Dale / Vishay
M55342H06B1E15RT5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342H06B1E15RT5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342H06B1E15RT5
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 1.15K OHM 1% 0.15W 0705
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:R (0.01%)
Voltage - Working:0.15W
Voltage - Breakdown:0705
Thickness (Max):±50ppm/°C
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0705
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Other Names:M55342H06B1E15RT5-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Part Number:M55342H06B1E15RT5
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
FIFO's:2
Expanded Description:1.15k Ohm ±1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%