M55342H03B365DRWS
Dale / Vishay
M55342H03B365DRWS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342H03B365DRWS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342H03B365DRWS
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 365 OHM 1% 1/5W 1005
(In US Dollars)
100 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1005
Size / Dimension:0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1005
Resistance:365 Ohms
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Tray
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M55342H03B365DRWS-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:365 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor Nonstandard Military, Non-Inductive Thin Film