M55342E12B10A0R
IRC / TT Electronics
M55342E12B10A0R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342E12B10A0R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342E12B10A0R
Manufacturer TT Electronics/IRC
Description RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:R (0.01%)
Voltage - Working:0.1W, 1/10W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±25ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0603
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Other Names:1217-1119-2
1217-1119-2-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:M55342E12B10A0R
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Military, Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:10 Ohm ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Military, Moisture Resistant Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%