M55342E11B287ARWS
Dale / Vishay
M55342E11B287ARWS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342E11B287ARWS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342E11B287ARWS
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 287 OHM 0.1% 1/20W 0402
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Resistance:287 Ohms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tray
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:M55342E11B287ARWS-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:287 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film