M55342E06B511DRWS
Dale / Vishay
M55342E06B511DRWS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342E06B511DRWS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342E06B511DRWS
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 511 OHM 1% 0.15W 0705
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:R (0.01%)
Voltage - Working:0.15W
Voltage - Breakdown:0705
Thickness (Max):±25ppm/°C
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0705
RoHS Status:Tray - Waffle
Polarization:0805 (2012 Metric)
Other Names:M55342E06B511DRWS-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Part Number:M55342E06B511DRWS
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
FIFO's:2
Expanded Description:511 Ohm ±1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%