M550B828K006AA
KEMET
M550B828K006AA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M550B828K006AA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M550B828K006AA
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT
(In US Dollars)
8 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6V
Type:Hermetically Sealed
Tolerance:±10%
Size / Dimension:2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Package / Case:M55 Module
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:8200µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 6V M55 Module 15 mOhm
Capacitance:8200µF