M550B507M050AG
KEMET
M550B507M050AG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M550B507M050AG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M550B507M050AG
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 500UF 50V CHA MNT
(In US Dollars)
3 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Hermetically Sealed
Tolerance:±20%
Size / Dimension:1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Package / Case:M55 Module
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.453" (11.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.445" (11.30mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:500µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 50V M55 Module 40 mOhm @ 100kHz
Capacitance:500µF