M550B257K100TH
KEMET
M550B257K100TH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M550B257K100TH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M550B257K100TH
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
9 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Type:Hermetically Sealed
Tolerance:±10%
Size / Dimension:2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Series:M55
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:M55 Module
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):30 mOhm
Detailed Description:250µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 100V M55 Module 30 mOhm
Capacitance:250µF