M550B128M050AH
KEMET
M550B128M050AH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M550B128M050AH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M550B128M050AH
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
8 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Hermetically Sealed
Tolerance:±20%
Size / Dimension:2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Series:M55
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:M55 Module
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:1200µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 50V M55 Module 15 mOhm
Capacitance:1200µF