M5010085
Crydom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M5010085 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M5010085
Manufacturer Crydom
Description MODULE POWER 100A 480VAC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Off State:1.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3V
Structure:Series Connection - SCR/Diode
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR Module 1.2kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150mA