M50-4302845
Harwin
M50-4302845
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M50-4302845 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M50-4302845
Manufacturer Harwin
Description CONN RCPT 1.27MM SMD AU 56POS
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:Archer M50
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Packaging:Tube
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:56
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:6.5mm, 6.9mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Height:0.181" (4.60mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:56 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Current Rating:1A