M39003/01-5213
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M39003/01-5213 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M39003/01-5213
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Hermetically Sealed
Tolerance:±5%
Size / Dimension:0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Series:Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:M39003/01-5213-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Features:Military
Failure Rate:P (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:39µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial
Capacitance:39µF