M39003/01-2979/HSD
Vishay / Sprague
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M39003/01-2979/HSD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M39003/01-2979/HSD
Manufacturer Vishay Sprague
Description CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
Data sheet
Voltage Rating - AC:S (0.001%)
Voltage - Rated:10V
Type:Hermetically Sealed
Tolerance:39µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:B
Size / Dimension:0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Series:Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
RoHS Status:Bulk
Polarization:Axial
Other Names:M39003/01-2979/HSD-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Part Number:M39003/01-2979/HSD
Features:Military
Expanded Description:39µF ±10% Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%