M300-MV10345M1
Harwin
M300-MV10345M1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M300-MV10345M1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M300-MV10345M1
Manufacturer Harwin
Description CONN HDR 3MM VERT PCB 3POS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 693 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs12 pcs108 pcs504 pcs1008 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC/DC
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:M300
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.118" (3.00mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Other Names:952-2522-5
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:3
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:8.90mm, 14.10mm, 14.90mm, 19.75mm
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Insulation Height:0.276" (7.00mm)
Insulation Color:Green
Ingress Protection:-
Features:Mating Flange
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:Connector Header Through Hole 3 position 0.118" (3.00mm)
Current Rating:10A
Contact Type:Male Pin, Power
Contact Shape:Circular
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.126" (3.20mm)