M30-4100746
Harwin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M30-4100746 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M30-4100746
Manufacturer Harwin
Description 1.25MM PITCH SIL PC TAIL HORIZ
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:100V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:M30
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:7
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Insulation Height:0.138" (3.50mm)
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Detent Lock
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 7 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Rectangular
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.091" (2.30mm)