M20-9772046
Harwin
M20-9772046
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M20-9772046 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M20-9772046
Manufacturer Harwin Inc.
Description 20 SIL VERT PIN HDR
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Brass
Type Attributes:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.100" (2.54mm)
Shield Termination:Square
Series:M20
Row Spacing - Mating:Unshrouded
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:-
Pitch - Connector:-
Overall Contact Length:0.122" (3.10mm)
Other Names:952-1891
M209772046
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions:20
Number of Contacts:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Part Number:M20-9772046
Length - Post (Mating):10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm
Insulation Material:Tin
Insulation Height:0.452" (11.48mm)
Features:-
Expanded Description:20 Positions Header, Cuttable Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Current Rating:3A per Contact
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:0.228" (5.80mm)
Contact Length - Mating:-
Contact Finish Thickness - Post:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Mating:Tin
Contact Finish - Post:-
Contact Finish - Mating:0.100" (2.54mm)