M16-JR-24D
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M16-JR-24D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M16-JR-24D
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description PILOT LIGHT 24V LED RECT RED
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:-
Voltage:24V
Viewing Angle:-
Type:LED
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series:M16
Ratings:AC/DC
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.63" (16.00mm)
Other Names:M16JR24D
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lens Transparency:Diffused
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Lens Color:Red
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Lamp Color:Red
Ingress Protection:IP40
Features:-
Detailed Description:LED Panel Indicator Red Diffused 24V 8mA Rectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current:8mA