LYT0005P
Power Integrations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LYT0005P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LYT0005P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LYT0005P |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Description | IC LED DRIVER OFFLINE 275MA 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 700 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.71 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 85VAC |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 308VAC |
| Voltage - Output: | - |
| Type: | AC DC Offline Switcher |
| Topology: | Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package: | DIP-8B |
| Series: | LYTSwitch™-0 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 66kHz |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) 275mA DIP-8B |
| Current - Output / Channel: | 275mA |
| Applications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LYT0005P, use the request quote form to request LYT0005P pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LYT0005P.The price and lead time for LYT0005P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LYT0005P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

