LY3 DC48
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LY3 DC48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LY3 DC48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LY3 DC48 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $17.89 | |||||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 38.4 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 4.8 VDC |
| Termination Style: | Plug In |
| Switching Voltage: | 250VAC, 125VDC - Max |
| Series: | LY |
| Release Time: | 25ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | LY3DC48 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 55°C |
| Operate Time: | 25ms |
| Mounting Type: | Socketable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 48VDC Coil Socketable |
| Contact Rating (Current): | 10A |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Contact Form: | 3PDT (3 Form C) |
| Coil Voltage: | 48VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 1.7 kOhms |
| Coil Power: | 1.4 W |
| Coil Current: | 28.2mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LY3 DC48, use the request quote form to request LY3 DC48 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LY3 DC48.The price and lead time for LY3 DC48 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LY3 DC48.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
