LXZH-2780-3
LUMILEDS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXZH-2780-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LXZH-2780-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LXZH-2780-3 |
|---|---|
| Manufacturer | LUMILEDS |
| Description | LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.46 | $2.182 | $1.619 | |||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $1.408 | $1.267 | $1.126 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 50V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 3°C/W |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.065" W (2.04mm x 1.64mm) |
| Series: | LUXEON Z ES |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0806 (2016 Metric) |
| Other Names: | 1416-1334-1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 83 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.031" (0.78mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 165 lm (Typ) |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting LUXEON Z ES White, Warm 2700K 3-Step MacAdam Ellipse 50V 40mA 120° 0806 (2016 Metric) |
| Current - Test: | 40mA |
| Current - Max: | 45mA |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 2700K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LXZH-2780-3, use the request quote form to request LXZH-2780-3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LXZH-2780-3.The price and lead time for LXZH-2780-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LXZH-2780-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

