LXZ6.3VB122M10X16LL
Nippon Chemi-Con
LXZ6.3VB122M10X16LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXZ6.3VB122M10X16LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LXZ6.3VB122M10X16LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:630mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.05A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:68 mOhms
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF