LXZ50VB391M10X30LL
Nippon Chemi-Con
LXZ50VB391M10X30LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXZ50VB391M10X30LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LXZ50VB391M10X30LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:54 mOhms
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:390µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF